Anasayfa Yem Üretim Faliyetlerimiz Yarka Üretim Faaliyetlerimiz Yumurta Üretim Faaliyetlerimiz Resim Galerisi İletişim


 

   Teknik Bilgiler Yumurta

Yumurta, evcil kanatlı hayvanlardan elde edilen önemli bir besin maddesidir. Gıdalar ile ilgili yasal belirlemelerde “yumurta” deyimi altında tavuk yumurtası anlaşılır. Ördek, kaz, hindi ve bıldırcın gibi kanatlıların yumurtaları insan beslenmesinde pek önemli rol oynamazlar.

Yumurta insan organizmasının ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin hemen hepsini içermesi açısından biyolojik olarak yüksek değerli bir besin maddesidir. Tek olarak tüketildiği gibi pek çok ürünün işlenmesi sırasında emülgatör, nem tutucu, kabartıcı, renklendirici, aroma verici ve kalınlaştırıcı olma özellikleri nedeniyle katkı maddesi olarak da kullanılmaktadır.

Bitkisel ürünlerin hayvansal proteine çevrildiği en kârlı gıda maddesi sütten sonra yumurtadır.  Ayrıca doğal ambalajı ile bayatlaması dışında hiçbir şekilde hile yapılamaması da yumurtaya diğer gıda maddelerine nazaran ayrı bir önem kazandırmaktadır.

Yumurtanın bileşiminde beyazı ve sarısında değişik oranlarda olmak üzere; protein, A, D, E, K, B2, B12, B6 gibi zengin vitaminlerle kalsiyum, fosfor, iyot , flor, sodyum, potasyum, klor, bakır, kükürt, demir, çinko, magnezyum, mangan gibi çok değerli maddeler topluluğudur.


 
Bizden Haberler
Yem Yönetmeliği

Yumurta Tebliği

Basmakçı Yumurta Fiyatları

  Resim Galerisi
Tüm Resimler

Döviz Bilgileri
Dolar Alış 5.81 YTL 
Dolar Satış 5.80 YTL 
Euro Alış 5.21 YTL 
Euro Satış 5.16 YTL 


2007 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Programlama Met Hosting