Anasayfa Yem Üretim Faliyetlerimiz Yarka Üretim Faaliyetlerimiz Yumurta Üretim Faaliyetlerimiz Resim Galerisi İletişim


 

   Bunları Biliyormusunuz?

 

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

• Yumurta kabuğunda 17.000 adet küçük delik bulunur.

• Buzdolabında bir hafta bekletilmiş yumurta, oda ısısında bir gün bekletilmiş yumurtadan daha tazedir.

• Yumurta uzun süre bekletilirse su ve karbondioksit kaybı nedeniyle ağırlığı azalır. Taze ve bayat yumurtaları ağırlığından da test edebilirsiniz.

• Yumurta %10 tuzlu suya (yarım litre suya 60 gr tuz) atılacak olursa taze yumurta dibe çökerken, bayat yumurta yüzeyde kalır.

• Taze yumurta kırıldığında yumurta akı ve sarısı tamamıyla yayılmaz ve birbirine karışmaz. Ayrıca yumurta sarısı yüksek görünümdedir.

• Yumurta hazırlanılan yiyeceklerin besleyici değerini arttırmada da kullanılabilir. Sebzelerin protein miktarı düşüktür. Bu nedenle sebzelere yumurta kırılması protein, vitamin ve mineral açısından dengeli karışımların oluşmasını sağlar.

• Yumurta tahıl grubundaki besinler ile tüketildiğinde (örneğin; makarnaya kırılırsa, böreklerde kullanılırsa vb.) protein kalitesini arttırmış oluruz.

• Yumurta akı proteinlerinin foam oluşturucu ve bu yolla kabarmayı sağlayıcı özelliği vardır. Bu nedenle kek hazırlamada doğal kabartıcı olarak tercih edilmektedir.

• Yumurta proteinleri ısı ile katılaştığı için sütlü tatlılarda ve çorbalarda koyulaştırıcı ve kıvam sağlayıcı olarak kullanılır.

 Katı pişirilmiş yumurta ile salataların (piyaz, patates salatası vb) süslemesi yapılabilmektedir.

 Yumurta, pasta ve keklerin renklendirilmesini sağlar.

İngiltere'nin yumurta kalitesini denetleme kurumu ''Lion Quality eggs'' geleneksel yumurta pişirme yöntemlerine son vermek amacıyla yumurta kabuğuna bir logo yerleştirdi.
Bu logo, pişirilirken yumurtanın hangi kıvama geldiğini gösterebiliyor. Böylece birkaç aya kadar logolu yumurtaları satın alabilecek olan İngilizler artık yumurtayı istedikleri kıvamda koayca yiyebilecekler.
 

 


 
Bizden Haberler
Yem Yönetmeliği

Yumurta Tebliği

Basmakçı Yumurta Fiyatları

  Resim Galerisi
Tüm Resimler

Döviz Bilgileri
Dolar Alış 5.81 YTL 
Dolar Satış 5.80 YTL 
Euro Alış 5.21 YTL 
Euro Satış 5.16 YTL 


2007 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Programlama Met Hosting