Anasayfa Yem Üretim Faliyetlerimiz Yarka Üretim Faaliyetlerimiz Yumurta Üretim Faaliyetlerimiz Resim Galerisi İletişim


 

   Yumurta Kolestrolü Arttırırmı?

YUMURTA KOLESTEROLÜ ARTTIRIR MI?

Gerçekte kan kolesterolünün büyük bir kısmı vücut tarafından yapılır. Kolesterol; insanlar ve tüm hayvanlarda vücutta sentezlenen yağ benzeri bir maddedir. Sinir liflerinin yalıtımı, hücre duvarının bütünlüğünün sağlanması, D vitamini sentezi, çeşitli hormonların ve sindirim salgılarının oluşumu için gereklidir.

 Besinlerdeki yüksek kolesterolün, kan kolesterolünde direkt artışa neden olduğu düşünülmüş ve bu nedenle yumurta tüm diyetlerden uzak tutulmuş ve az tüketilmiştir. 

Yıllardan bu yana kolestrolü yükselttiği gerekçesiyle sofralardan uzaklaştırılan yumurtanın aksine kolestrolü düşürdüğü ortaya çıktı.  

Yumurtadaki doymamış yağ asitlerinin kolestrolün düşmesini sağladığını ortaya çıkaran bilim adamları kolestrolü yüksek hastalara günde 1 adet yumurta önerdi.

 Colarada Üniversitesi Profosörlerinden Jackıe Berning' in bir araştırmasına göre; kalp krizi yada damar tıkanıklığı sonucu beyin kanamasına yol açan, kan içindeki kolestrol ile yumurtanın doğrudan bir bağlantısı olmadığını açıkladı. Berning;' Gerçek sorun diğer gıdalarla alınan yağ miktarıdır. Yağ tüketimine dikkat etmek gerekiyor, yumurtaya değil' diye konuştu.

Tel Aviv Universitesi Uzman Doktorlarından New Sphira'da; 'Yumurtadan korkmamak gerekir. Kolestrolü arttırır diye yumurtadan uzak durmak, sağlıklı yaşamdan uzak durmaktır' diye konuştu. 

 

 

 

 

 


 
Bizden Haberler
Yem Yönetmeliği

Yumurta Tebliği

Basmakçı Yumurta Fiyatları

  Resim Galerisi
Tüm Resimler

Döviz Bilgileri
Dolar Alış 5.81 YTL 
Dolar Satış 5.80 YTL 
Euro Alış 5.21 YTL 
Euro Satış 5.16 YTL 


2007 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Programlama Met Hosting