Anasayfa Yem Üretim Faliyetlerimiz Yarka Üretim Faaliyetlerimiz Yumurta Üretim Faaliyetlerimiz Resim Galerisi İletişim


 

   Yumurtanın Faydaları

Anne sütünün haricinde, insanın ihtiyacı olan tüm besin öğelerini bulunduran tek besin kaynağı... İşte mucizevi besin yumurta...

Sağlıklı yaşamak için yeterli ve dengeli beslenmeye, yeterli ve dengeli beslenme için de bir canlıya hayat verecek kadar yüksek besleyici değere sahip olan yumurtayı öğünlerimizden eksik etmemeliyiz; çünkü: 

Biyolojik değeri yüksek proteinler içinde yumurta proteini ÖRNEK PROTEİN olarak kabul edilir. Yani yumurta proteini vücutta en iyi şekilde kullanılarak, en iyi şekilde vücut dokularına çevrilen proteindir.

Yumurtada bulunan protein, tüm besinler içinde en kalitelisi. Çünkü, yumurtadaki proteinde, insan vücudunda sentezlenmeyen ve besinlerle dışarıdan alınması gerekli olan "elzem amino asitleri" yeterli ve dengeli miktarlarda bulunuyor. Sindirilebilirliği yüksektir, tamamına yakını vücut tarafından kullanılır ve vücut proteinlerine dönüşebilir.Bu özelliğinden dolayı da, diğer besinlerin protein kalitesinin hesaplanmasında da kullanılıyor. Yumurtada proteinden elde edilen fayda yüzde 90'ın üstünde iken, bu değer sütte yüzde 85, balıkta yüzde 76, sığır etinde de yüzde 74'te kalıyor.  

Yumurta, demir ve çinko gibi sağlığımız açısından önem taşıyan mineralleri de içerir. Demir, kan yapımı için gereklidir. Demir yetersiz alındığında anemi (kansızlık) oluşur. Ayrıca demirin büyüme, gelişme ve hastalıklardan korunma rolü vardır. Yetersizliğinde çocukların öğrenme yeteneği ve okul başarısı azalır. Yumurta özellikle sexsüel ve fizyolojik gelişmede ve bağışıklık sisteminde rolü olan çinko minerali açısından da iyi bir kaynaktır.

Hayvansal kaynaklı bir besin olmasına rağmen yumurtanın yağ içeriği düşüktür. Büyük bir yumurtada 4.5 gram civarında yağ bulunur. Bunun 1.5 gramı doymuş yağ asitleri, diğer kısmı ise, doymamış yağ asitleri şeklindedir. Görüldüğü üzere yumurta, kalp-damar hastalıkları için risk faktörü olan doymuş yağ asitlerini düşük oranda içerir ve toplam yağ miktarı düşüktür.  

Özellikle yumurta sarısı kemiklerin ve dişlerin oluşması ve sağlamlığında rol olan kalsiyumun, fosforun ve bazı B grubu vitaminlerinin zengin bir kaynağıdır.

Yumurtada bulunan kolin maddesi, özellikle çocukların zihinsel/beyinsel gelişiminde ve öğrenme yeteneklerinin artışında önemli rol oynar. Yaşam boyu başarılı birer birey olmaları için, erkeklerin 550 mg, bayanların 425 mg günlük kolin ihtiyacı vardır. Hamilelik döneminde bu ihtiyaç 7 kat artar.


Düzenli tüketilen yumurtanın; kanser, kalp-damar hastalıklarından korunmada ve bunların tedavisinde, sindirim sistemi sağlığında, menapoz semptomlarının hafiflemesinde, osteoporozun önlenmesinde etkili olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.


Düzenli şekilde yumurta tüketen genç bayanlarda, ileriki yaşlarda göğüs kanseri görülme riskinin azaldığı saptanmıştır.

 
Yumurta tüketimi felç olma riskini azaltmaktadır.


Yumurta göz sağlığını korur; ileriki yaşlarda oluşabilecek görme bozuklukları ve katarakt riskini azaltır.


Yüksek besin öğesi içeriğine rağmen düşük kalorilidir.

 
Yumurtanın yemekler içinde en az 7 ayrı görevi vardır:

 1- Kabartıcı

2- Koyulaştırıcı-katılaştırıcı

3- Tabaka oluşturucu

4- Parlatıcı                                                        

5- Renk verici

6- Lezzet verici

7- Emülsifiye edici yani mayonezde olduğu gibi su ve yağı birbirine karışır hale getirici özellikleridir.

 İçerdiği 12 çeşit besin öğesi ile yumurta, sindirimi en kolay, en lezzetli ve en ucuz besin deposudur.


 
Bizden Haberler
Yem Yönetmeliği

Yumurta Tebliği

Basmakçı Yumurta Fiyatları

  Resim Galerisi
Tüm Resimler

Döviz Bilgileri
Dolar Alış 5.81 YTL 
Dolar Satış 5.80 YTL 
Euro Alış 5.21 YTL 
Euro Satış 5.16 YTL 


2007 Tüm Hakları Saklıdır
Tasarım & Programlama Met Hosting